W dobie dzisiejszych czasów codzienna rzeczywistość stwarza wiele problemów. Szybkie tempo życia, ciągłe zmiany, wymagają często wielu umiejętności przystosowawczych, elastyczności i radzenia sobie z otaczającym światem. W sytuacji braku pracy, przewlekłej choroby, nadużywania środków psychoaktywnych, przemocy, współczesna rzeczywistość może jeszcze bardziej pogrążyć jednostki jak i systemy rodzinne. Nie każdy odnajduje się samodzielnie w trudnej sytuacji, nie każdy dostrzega problem i nie każdy wie gdzie szukać pomocy.
W sytuacji gdy nie ma bliskiej osoby, która mogłaby przejąć opiekę nad dzieckiem, formą pieczy najbardziej sprzyjającą dobru dziecka jest rodzina zastępcza. Zasady funkcjonowania rodzin zastępczych reguluje ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wśród rodzin zastępczych wyróżniamy: rodziny zastępcze spokrewnione, niezawodowe, zawodowe, w tym pełniące funkcję pogotowia rodzinnego oraz specjalistyczne. Rodzina zastępcza zapewnia dziecku całodobową opiekę i wychowanie, dostęp do przysługujących mu świadczeń zdrowotnych, kształcenie, wyrównywanie braków rozwojowych i szkolnych, rozwój uzdolnień i zainteresowań, zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, bytowe, rozwojowe społeczne czy religijne, zapewnia ochronę przez bezprawną ingerencją w jego prywatne życie, umożliwia mu kontakt z rodzicami i innymi osobami bliskimi. Najważniejszym zadaniem rodziny zastępczej jest stworzenie dziecku warunków do życia i rozwoju, w których będzie czuło się stabilnie i bezpiecznie.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej nie jest zadaniem łatwym, ale może być źródłem szczęścia i satysfakcji z niesienia pomocy tym najbardziej potrzebującym.
Dzieci pozbawione właściwej i kochającej opieki w wielu przypadkach charakteryzują się brakiem umiejętności nawiązywania trwałych więzi z drugim człowiekiem, opartych na trosce, oddaniu i współczuciu. Dzieci te łakną uczuć, których mogą doświadczać właśnie w rodzinie, jednakże często sami nie potrafią ich okazać. Zrozumienie dzieci, które nawet w najmniejszym stopniu nie odwzajemniają najprostszej sympatii może być trudne. Jednakże deficyty z dzieciństwa można naprawić jedynie w kochającej rodzinie, przygotowanej odpowiednio na różne trudności i świadomej ograniczeń jakie są związane z rodzicielstwem zastępczym.
Przede wszystkim dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej potrzebują czasu na adaptacje do nowych warunków. System każdej rodziny jest inny, każda rodzina tworze różny wartości, normy i zasady, dlatego bardzo ważnym są pokłady cierpliwości i zrozumienia dla dziecka, które początkowo może czuć się zagubione w nowym miejscu zamieszkania.
Rodzina zastępcza wypełniając swoją funkcję nigdy nie zostaje sama z trudnościami, które mogą się pojawić. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej rodziny zastępcze są objęte opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, którego głównym zadaniem jest pomoc rodzinom w realizacji zadań wynikających z pieczy zastępczej. Ponadto rodziny mają możliwość korzystania ze wsparcia psychologa oraz poradnictwa radcy prawnego. Rodzina zastępcza otrzymuje w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie kompleksowe wsparcie, a pojawiające się problemy są zawsze rozwiązywane wspólnie.
Głównym założeniem rodzicielstwa zastępczego jest to, iż ma ono charakter przejściowy. Oznacza to, iż w trakcie pobytu dziecka w rodzinie zastępczej należy dążyć do uregulowania jego sytuacji prawnej, poprzez zmierzanie do powrotu dziecka do rodziców biologicznych bądź do przysposobienia go przez rodzinę adopcyjną. Jeśli zostanie uznane, że rodzina biologiczna pozytywnie rokuje na przyszłość, czyni starania by odwrócić swoją trudną sytuację i jest szansa by dziecko w niedalekim czasie powróciło do rodziny należy powziąć wszelkie działania i użyć możliwie dostępnych środków by osiągnąć ustalone cele.
Jednakże radość i satysfakcja jaka wypływa z pomagania potrzebującym dzieciom i umożliwiania im dorastać w niezaburzonym środowisku jest nieporównywalna z żadnym innym działaniem w życiu.
Ci, którzy chcieliby się podzielić rodzinnym ciepłem i stworzyć dom dla dotkniętych przez los dzieci mogą zgłaszać się do:
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie
ul. Okrzei 49B, tel. 41 386 36 00
lub Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Nagłowicach,
ul. Kacpra Walewskiego 6, tel. 41 381 45 84.
Zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym do zrobienia pierwszego kroku jakim jest kontakt z tutejszą instytucją, gdzie z otwartością i zaangażowaniem odpowiemy na wszystkie Państwa pytania, rozwiejemy pojawiające się wątpliwości i przedstawimy na czym tak naprawdę polega pełnienie tej ważnej roli jaką jest rodzina zastępcza.
Naprawdę warto…
Dyrektor
Powiatowego Centrum
Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie
Tomasz Kowalski