SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE REALIZACJĘ POWIATOWEGO PROGRAMU KOREKCYJNO – EDUKACYJNEGO DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE W POWIECIE JĘDRZEJOWSKIM w 2019 r.

SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE REALIZACJĘ POWIATOWEGO PROGRAMU KOREKCYJNO – EDUKACYJNEGO DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE W POWIECIE JĘDRZEJOWSKIM w 2019 r.

W dniu 12 grudnia 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące realizację VII edycji programu. Podczas spotkania terapeuta pogratulowała obecnym uczestnikom wytrwałości i osiągnięć w pracy nad zmianą swoich negatywnych zachowań i wręczyła im dyplomy poświadczające ich uczestnictwo w programie w br. W spotkaniu oprócz uczestników programu, prowadzącej zajęcia i koordynatora programu udział wziął Dyrektor PCPR-u Pan Tomasz Kowalski, który pogratulował uczestnikom programu odwagi oraz tego, iż podjęli wysiłek trudnej pracy nad zmianą swoich negatywnych zachowań i zachęcał do dalszej pracy nad sobą. Pan Dyrektor podziękował również za zaangażowanie w pracę nad zmianą negatywnych zachowań prowadzącej program oraz koordynatorowi programu za organizację pracy i czuwanie nad jego realizacją. Wypowiedzieli się również uczestnicy programu, którzy podzielili się swoimi wrażeniami z pracy na zajęciach i jej efektami w swoim życiu oraz podziękowali prowadzącej i organizatorom.

W br. program był realizowany w dniach od 18 kwietnia do 12 grudnia 2019 r. Przypomnijmy, że prowadzenie Powiatowego Programu Korekcyjno – Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie jest zadaniem z zakresu administracji rządowej zleconym powiatowi do realizacji, w związku z tym na jego przeprowadzenie powiat otrzymuje dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na realizację programu w roku 2019 powiat otrzymał ostatecznie dotację w wysokości 21.150,- zł.Przy czym, podkreślić należy, że jest to kwota na objęcie działaniami edukacyjnymi 25 osób stosujących przemoc z terenu naszego powiatu. Ponieważ w 2019 r., ponownie otrzymaliśmy dość dużo zgłoszeń dotyczących kobiet stosujących przemoc, kontynuowaliśmy dwie równoległe grupy – odrębną dla kobiet – zajęcia odbywały się w soboty i dla mężczyzn – zajęcia odbywały się w czwartki.

Ogółem z terenu powiatu do udziału w programie zostało zgłoszonych 83 osoby, wydano 82 skierowania.

Na zajęcia Powiatowego Programu Korekcyjno – Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie na terenie naszego powiatu w ciągu 9 m-cy jego trwania zgłosiło się ogółem 21 osób, w tym 3 kobiety i 18 mężczyzn. Frekwencja na zajęciach grupowych w porównaniu do poprzednich lat była bardzo wysoka, średnio były to grupy 7 – 8 osobowe. O 15 osobach można powiedzieć, że starały się aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Przy czym, zaświadczenie o ukończeniu programu otrzymało 6 osób: 2 kobiety i 2 mężczyzn z Gminy Jędrzejów, 1 mężczyzna z Gminy Nagłowice i 1 mężczyzna z Gminy Małogoszcz. 9 osób uzyskało zaświadczenie o uczestnictwie, a pozostałe 6 osób o zgłoszeniu się na zajęcia programu wraz z zaleceniami o kontynuacji uczestnictwa w programie w kolejnej jego edycji.

Ogółem w br. przez 9 m-cy trwania programu zrealizowano 204 godziny programu, w tym 130 godz. dla mężczyzn i 74 dla kobiet. Program jest monitorowany przez cały czas jego trwania, a po jego zakończeniu – przez okres ok. 3 lat. Monitorowana jest sytuacja rodzinna zarówno uczestników programu i ich rodzin, jak również osób, które zostały skierowane do uczestnictwa w programie, ale się nie zgłosiły. W trakcie trwania programu zachowania sprawców są monitorowane głównie przez terapeutę prowadzącego zajęcia / ankieta diagnostyczna, ocena pracy na zajęciach, listy obecności/, ale też przez specjalistów obecnych na spotkaniach zespołów interdyscyplinarnych i na grupach roboczych, pracowników socjalnych ops-ów i policję. Na podstawie list obecności i informacji zwrotnych od prowadzącego zajęcia, koordynator programu sporządza sprawozdanie z realizacji programu. Natomiast w oparciu o informacje zwrotne od pracowników socjalnych ops-ów, dokonuje oceny jego efektywności. Nie posiadamy jeszcze wszystkich informacji zwrotnych na temat efektywności programu w br. Natomiast z informacji nadesłanych przez ośrodki pomocy społecznej na temat wcześniejszej edycji programu wynikało, że spośród osób uczestniczących w programie w 2018 r. u 15 osób zaobserwowano wyraźną poprawę zachowania, u 11 spośród tych osób sytuacja na tyle się poprawiła, że zdecydowano się na zamknięcie NK. U 3 osób przemoc ustała ze względu na wyprowadzenie się rodziny lub sprawcy. 1 uczestnik programu, dobrze rokujący zginął tragicznie w wypadku. Niestety u 2 osób uczestniczących w programie nie nastąpiła żadna zmiana – nadal upijają się awanturują, wpływają kolejne NK. Wobec 1 osoby toczy się postępowanie z art. 207 kk. U pozostałych osób sytuacja powoli się poprawia, ale procedura Niebieskiej Karty jeszcze trwa.

Prowadzona jest również superwizja pracy terapeuty realizującego program. W roku 2019 r. zrealizowano ogółem 12 godzin superwizji. Superwizji poddawana jest zarówno treść merytoryczna programu, jak i sytuacje trudne programu, które są rozwiązywana przy wsparciu superwizora.

Program korekcyjno – edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie na terenie naszego powiatu prowadzi Pani Grażyna Szot terapeuta uzależnień Punktu Informacyjno – Konsultacyjnego ds. Uzależnień przy ZPOZ w Jędrzejowie, członek Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Jędrzejowie.

Koordynatorem Powiatowego Programu Korekcyjno – Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc z ramienia PCPR jest Pani Urszula Abramowicz – specjalista pracy z rodziną, członek Powiatowego i Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Dyrektor PCPR w Jędrzejowie

mgr Tomasz Kowalski

Sporządziła: Urszula Abramowicz, PCPR Jędrzejów

Skip to content