II etap realizacji Projektu „Liderzy kooperacji” w Powiecie Jędrzejowskim

II etap realizacji Projektu „Liderzy kooperacji” w Powiecie Jędrzejowskim

Informacja o projekcie „Liderzy Kooperacji”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie informuje, że od kwietnia 2019 r. rozpoczęła się realizacja kolejnego etapu, tzw. II Kamienia Milowego projektu partnerskiego pt. „Wypracowanie i wdrożenie modeli kooperacji pomiędzy instytucjami pomocy społecznej i integracji społecznej a podmiotami innych polityk sektorowych, m.in. pomocy społecznej, edukacji, zdrowia, sądownictwa i policji pn. „Liderzy Kooperacji”.

Przypominamy, że Projekt Liderzy kooperacji realizowany jest na terenie naszego powiatu na rzecz 2 gmin wiejskich: Oksy i Wodzisławia od sierpnia 2018 r. na podstawie zawartych trójstronnych Porozumień o współpracy pomiędzy Województwem Świętokrzyskim / Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Powiatem Jędrzejowskim a Gminami Oksa i Wodzisław w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, Oś Priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna finansowanego ze środków EFS na lata 2014-2020.

Z ramienia Powiatu Jędrzejowskiego w realizacji projektu „Liderzy Kooperacji” uczestniczy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie oraz dwóch przedstawicieli Rady Powiatu.

Czas trwania projektu 1.04.2018 – 31.03.2021.

Głównym celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie, a następnie upowszechnienie wielopłaszczyznowego modelu postępowania w procesie aktywizacji społecznej osób i rodzin pozostających w trudnej sytuacji życiowej poprzez doskonalenie współpracy międzyinstytucjonalnej i podnoszenie kompetencji przedstawicieli instytucji współpracujących.

Projekt zakłada realizację wsparcia niebezpośredniego dla beneficjentów, czyli rodzin i osób, które tego wsparcia będą potrzebować, ale wsparcie dla gmin i powiatów. Adresatami projektu są pracownicy socjalni Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz instytucji współpracujących w ramach działań pomocowych. Poprzez wypracowaną stałą współpracę przedstawicieli instytucji, pracę zespołem Model ma wpłynąć najpierw na nowe rozwiązania pomocowe na rzecz instytucji, a następnie na rzecz rodzin.

Głównym założeniem projektu jest udzielenie wsparcia gminom w rozwiązywaniu problemów ich mieszkańców poprzez włączenie do współpracy jak największej liczby instytucji i służb z terenu gminy i powiatu, przeszkolenie ich przedstawicieli, aby w efekcie osoby i rodziny potrzebujące pomocy uzyskały profesjonalną i kompleksową pomoc.

Do marca 2019 r. został zrealizowany I Kamień Milowy projektu, którego efektem było zdiagnozowanie głównego problemu społecznego występującego w tych dwóch gminach, który dot. osób starszych i niepełnosprawnych oraz opracowanie modelu współpracy międzyinstytucjonalnej, który w kolejnym etapie projektu, miał zostać przetestowany, tzn. pilotażowo wdrożony do realizacji w wybranych gminach wiejskich.

Tzw. II Kamień Milowy projektu rozpoczęły działania na szczeblu wojewódzkim.

18 kwietnia br. został powołany Wojewódzki Zespół Kooperacji. Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Województwem Świętokrzyskim – reprezentowanym przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego i Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renatę Janik, a przedstawicielami wojewódzkich podmiotów sektorowych, tj.: Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Sądu Okręgowego w Kielcach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W skład Wojewódzkiego Zespołu Kooperacji został również powołany członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego odpowiedzialny za sprawy społeczne oraz oddelegowani pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach.

Głównym celem zawiązania współpracy podmiotów wojewódzkich w MODELU jest wsparcie merytoryczne, organizacyjne, prawne, szkoleniowe i edukacyjne podmiotów gminno-powiatowych zrzeszonych w Partnerskich Zespołach Kooperacji ( PZK ) w realizacji MODELU Kooperacji.

Działalność Wojewódzkiego Zespołu Kooperacji miało z założenia przyczynić się do wzmocnienia sprawczości i skuteczności powiatowych i gminnych podmiotów zaangażowanych w realizację projektu, a także wpłynąć na wzrost prestiżu pomagania i pozytywnego wizerunku pomocy społecznej. Ponadto ma umożliwić gminom i powiatom, pracującym MODELEM, pozyskiwanie specjalistycznych zasobów, usług oraz środków celowych.

Następnie w dniu 4 czerwca 2019 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach z udziałem marszałka Pana Andrzeja Bętkowskiego i wicemarszałek Pani Renaty Janik podpisane zostały trójstronne porozumienia o współpracy pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a 4 powiatami i 6 gminami w realizacji pilotażu projektu partnerskiego pn. „Liderzy kooperacji”.

Porozumienia podpisali: Powiat Jędrzejowski i Gmina Oksa, Powiat Jędrzejowski i Gmina Wodzisław, Powiat Kielecki i Gmina Bieliny, Powiat Kielecki i Gmina Łopuszno, Powiat Sandomierski i Gmina Łoniów, Powiat Staszowski i Gmina Bogoria.

Kolejnym działaniem w ramach projektu było zawiązanie na terenie poszczególnych gmin i powiatów tzw. Partnerskich Zespołów Kooperacji, złożonych z instytucji i służb z terenu powiatu i gmin, które będą zajmować się wdrażaniem i testowaniem opracowanego modelu Kooperacji na terenie wybranych gmin.

W tym celu w każdej z wybranych gmin zostały zawiązane Partnerskie Zespoły Kooperacji ( PZK), złożone z przedstawicieli samorządów gminnych i powiatowych, instytucji pomocy społecznej, placówek oświatowych, służby zdrowia, Komendy Powiatowej Policji, sądownictwa i organizacji pozarządowych z terenu powiatu i gminy. W efekcie ich pracy została opracowana Lista usług i aktywności dostępnych w gminie i powiecie w ramach własnych zadań i możliwości poszczególnych instytucji i służb. Zdiagnozowano również braki w tym zakresie występujące zarówno w gminach jak i w powiecie. Następnie w oparciu o wiedzę pracowników socjalnych w poszczególnych gminach na temat problemów występujących w danych rodzinach, dokonano rekrutacji rodzin do projektu – po 5 z każdej gminy. Na podstawie oczekiwań przedstawicieli społeczności lokalnych/ zdiagnozowanych podczas warsztatów diagnostycznych / oraz w oparciu o dostępne narzędzia pracy i Indywidualne Programy Pomocy opracowane zostały projekty socjalne, zawierające usługi i działania skierowane do osób uczestniczących w projekcie oraz ich środowisk w postaci: rehabilitacji, integracji, objęcia wsparciem psychologa, prawnika, zapewnienia usług opiekuńczych, dofinansowania lub sfinansowania usług i zakupu niezbędnych sprzętów rehabilitacyjnych itp.

Ostatecznym celem działań podejmowanych w ramach projektu ma być nie tylko udzielenie wsparcia poprzez udostępnienie usług, poprawa stanu zdrowia i jakości życia, poprawa funkcjonowania osób starszych i niepełnosprawnych w środowisku, poprawa relacji w rodzinie, ale również aktywizacja tych osób, przywrócenie ich społeczeństwu, otwarcie na kontakty z innymi ludźmi.

W celu usprawnienia pracy zespołów uczestniczące w nich podmioty podpisały ze sobą Porozumienia o współpracy, w których jasno określiły swoje obowiązki i zasady współpracy, w tym: obowiązek partycypacji i aktywnej pracy swoich przedstawicieli w spotkaniach PZK, reprezentowania instytucji w zakresie wiedzy i kompetencji, zaangażowania w wypracowanie materiałów służących opracowaniu gminnej i powiatowej Listy usług i aktywności, Indywidualnych Programów Pomocy oraz projektów socjalnych, a także udziału przedstawicieli w organizowanych w ramach projektu szkoleniach i wyjazdach. W/w porozumienia zostały zawarte na okres od lipca 2019 r. do września 2020 r., tj. na czas realizacji II Kamienia Milowego projektu, tzn. testowania opracowanego Modelu Kooperacji.

W okresie od lipca do grudnia 2019 r. odbyło się łącznie 13 spotkań PZK ( 6 w Gminie Oksa i 7 w Gminie Wodzisław ), I etap cyklu szkoleń kompetencyjnych – 5 jednodniowych spotkań ( po 8h każde ) w ramach Szkoły Kooperacji – etap rozszerzony, 1 badanie fokusowe oraz 3-dniowe partnerskie spotkania wymiany doświadczeń. Ponadto, uczestnicy PZK otrzymali wsparcie specjalistów: doradcy – w czasie spotkań PZK oraz w trakcie indywidualnych spotkań z członkami Zespołu, liderów Regionalnych Zespołów ds. Kooperacji, konsultanta prawnego, doradcy naukowego i superwizora.

Realizacja projektów socjalnych rozpoczęła się w grudniu 2019 r. Zorganizowano spotkania okolicznościowe dla seniorów, uczestników projektu i ich środowisk w dwóch gminach – spotkania opłatkowe i andrzejki, wyjazd integracyjny na Jarmark Bożonarodzeniowy do Krakowa, kurs stylizacji paznokci oraz kurs na instruktora Nordic Walking. Od stycznia 2020 r., po akceptacji harmonogramu, będą realizowane dalsze działania zaplanowane w ramach opracowanych projektów socjalnych. W Gminie Oksa zaplanowano: rehabilitację domową, badania wzroku i słuchu, zajęcia fitness, szkolenia wyjazdowe dla seniorów z zakresu organizacji i zarządzania podmiotami ekonomii społecznej oraz pozyskiwania środków na bieżącą działalność, spotkania integracyjno – informacyjne łączące pokolenia. W Gminie Wodzisław zaplanowano: rehabilitację domową, zajęcia z logopedą, zapewnienie opieki nad osobami zależnymi, szkolenia dla wolontariuszy, wsparcie psychologiczne, spotkania integracyjne „Popołudniowa herbatka”, usługa transportowa na rehabilitację oraz organizację pikniku rodzinnego w celu poprawy relacji rodzinnych i łączenia pokoleń.

Działaniami projektowymi objęci zostali również członkowie PZK. W 2019 r. skorzystali oni ze szkoleń w ramach Szkoły Kooperacji, z pomocy superwizora, doradcy i konsultanta naukowego oraz partnerskiej wymiany doświadczeń w ramach wizyty studyjnej na Podkarpaciu. Ponadto animatorzy powiatowi i gminni uczestniczyli w spotkaniach ze specjalistą ds. e-edukacji w sprawie e-platformy Modelu Kooperacji, w spotkaniu konsultacyjnym w sprawie wypracowanego modelu kooperacji z przedstawicielami wojewódzkich podmiotów sektorowych, w 2 spotkaniach konsultacyjnych z ekspertem ds. modelu oraz w spotkaniu podsumowującym I etap realizacji projektu.

W ramach Szkoły Kooperacji odbyło się pięć 8-godzinnych spotkań warsztatowych ze specjalistą. Tematy szkoleń: Kooperacja i konfrontacja oraz Komunikacja interpersonalna i społeczna. W trakcie szkoleń członkowie Zespołu poznali procesy grupowe i zasady budowania efektywnego zespołu, jak również omówiono cechy, elementy i sposoby komunikacji, a także zasady empowermentu oraz narzędzia i metody z nimi związane, w tym uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z zasadami i przećwiczyć prowadzenie rozmów zgodne z Podejściem Skoncentrowanym na Rozwiązaniach.

W dniach 23 – 25 września 2019 r. zorganizowano trzydniowe partnerskie warsztaty wymiany doświadczeń w Machowej w Gminie Pilzno, w powiecie hajnowskim w województwie podkarpackim. Uczestniczyli w nim członkowie PZK z gmin i powiatów z terenu Woj. Świętokrzyskiego biorących udział w projekcie „Liderzy Kooperacji” oraz doradcy i moderator. Z terenu naszego Powiatu w wyjeździe wzięło udział 9 osób.

Celem spotkania była przede wszystkim wymiana doświadczeń i spostrzeżeń pomiędzy członkami PZK na temat opracowanych projektów socjalnych, omówienie wyników badań fokusowych, wypracowanie wspólnych wniosków i założeń do końcowego sprawozdania z pilotażu, przygotowanie rekomendacji i wspólnych uwag o modelu kooperacji, a także poznanie narzędzi do budowania i trwałości partnerstw, w tym roli samorządu w działaniach na rzecz lokalnych porozumień, roli animatora w procesie budowy partnerstw oraz warunków niezbędnych do rozwoju i trwałości grup partnerskich.

W ramach międzyregionalnej wymiany doświadczeń wizyta studyjna w Pałacu Dzieduszyckich w Gminie Zarzecze jako przykładu Partnerstwa oraz wizyta na warsztatach terapii zajęciowej i w Domu Pomocy Społecznej.

Podczas spotkań z superwizorem poddano analizie pracę z rodzinami zrekrutowanymi do projektu, omówiono szczegółowo Indywidualne Programy Pomocy oraz wskazano szanse i zagrożenia w realizacji zaplanowanych form pomocy w ramach projektu socjalnego oraz w ramach koszyka usług i aktywności dostępnych w gminie i w powiecie.

Sporządziła: Urszula Abramowicz, Animator Powiatowy projektu Liderzy Kooperacji

Skip to content