SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE REALIZACJĘ POWIATOWEGO PROGRAMU KOREKCYJNO – EDUKACYJNEGO DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE W POWIECIE JĘDRZEJOWSKIM w 2023 r.
W dniu 20 grudnia 2023 r. odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące realizację XI edycji Powiatowego Programu Korekcyjno – Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie. Podczas spotkania terapeutka pogratulowała obecnym uczestnikom wytrwałości i osiągnięć w pracy nad zmianą swoich negatywnych zachowań, wręczyła im dyplomy poświadczające ich uczestnictwo w programie w br. i zachęcała do kontynuacji udziału w programie w przyszłej jego edycji wszystkich obecnych, ponieważ w br. żadna z osób uczęszczających na zajęcia nie wypracowała wystarczającej ilości godzin do jego ukończenia. Przedstawiciel PCPR w Jędrzejowie poinformowała obecnych o nowych zasadach zgłaszania się i uczestnictwa w programie oraz konsekwencjach prawnych uchylania się od obowiązku uczestnictwa w zajęciach, w związku z wejściem w życie przepisów znowelizowanej ustawy o przeciwdziałania przemocy. Wypowiedzieli się również uczestnicy programu, którzy podzielili się swoimi wrażeniami z pracy na zajęciach i jej efektami w swoim życiu oraz podziękowali prowadzącej i organizatorom.
W 2023 r. program był realizowany w dniach od 10 maja do 20 grudnia. Prowadzenie Powiatowego Programu Korekcyjno – Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie jest zadaniem z zakresu administracji rządowej zleconym powiatowi do realizacji, w związku z tym na jego przeprowadzenie powiat otrzymuje dotację z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Na realizację programu w roku 2023 powiat otrzymał dotację w wysokości 16.200,- zł.
W ramach przyznanej kwoty zrealizowano 127 godzin programu, w tym 90 godzin zajęć grupowych i 37 godzin spotkań indywidualnych. W bieżącym roku, zarówno ze względów finansowych, jak i z uwagi na brak zainteresowania udziałem w programie, pomimo nadesłanych przez OPS-y zgłoszeń kobiet do uczestnictwa, nie odbywały się odrębne zajęcia z przeznaczeniem dla grupy kobiet.
Ogółem do udziału w programie zostało zgłoszonych 47 osób ( w tym 46 osób z terenu naszego powiatu i 1 osoba z Powiatu Włoszczowskiego ). Spośród osób zgłoszonych, dla 41 osób PCPR wydało skierowanie do uczestnictwa w zajęciach programu, pozostałe 6 osób, ze względu na zgłoszenie pod koniec realizacji programu, zostało zakwalifikowane do uczestnictwa w przedmiotowym programie w roku przyszłym.
Na zajęcia Powiatowego Programu Korekcyjno – Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie na terenie naszego powiatu w ciągu 8 m-cy jego trwania zgłosiło się ogółem 20 osób, z których 18 zostało objętych działaniami korekcyjno- edukacyjnymi. Frekwencja na zajęciach grupowych w br., w porównywaniu do roku ubiegłego poprawiła się i wynosiła średnio 6-7 osób. Spośród grupy uczestników w br., o 10 osobach można powiedzieć, że starały się aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Przy czym, zaświadczenia o ukończeniu programu ( spełniony warunek uczestnictwa w co najmniej 50 godzinach ) nie otrzyma ani jedna osoba. Wszystkie osoby otrzymają zaświadczenie o zgłoszeniu się na zajęcia programu oraz informację na temat swojej frekwencji i pracy wraz z zaleceniami o kontynuacji uczestnictwa w programie w kolejnej jego edycji.
Program jest monitorowany przez cały czas jego trwania, a po jego zakończeniu – przez okres ok. 3 lat. Monitorowana jest sytuacja rodzinna zarówno uczestników programu i ich rodzin, jak również osób, które zostały skierowane do uczestnictwa w programie, ale się nie zgłosiły. W trakcie trwania programu zachowania osób stosujących przemoc są monitorowane głównie przez terapeutę prowadzącego zajęcia / ankieta diagnostyczna, ocena pracy na zajęciach, listy obecności/, ale też przez specjalistów obecnych na spotkaniach zespołów interdyscyplinarnych i na grupach roboczych, pracowników socjalnych ops-ów i policję. Na podstawie list obecności i informacji zwrotnych od prowadzącego zajęcia, koordynator programu sporządza sprawozdanie z realizacji programu. Natomiast w oparciu o informacje zwrotne od pracowników socjalnych ops-ów, dokonuje oceny jego efektywności.
Na chwilę obecną nie posiadamy jeszcze informacji z gmin na temat efektywności działań korekcyjno – edukacyjnych prowadzonych w 2023 r. Natomiast dysponujemy danymi w tym zakresie z roku 2022. Spośród 9 uczestników edycji programu z 2022 r., u 4 osób sytuacja na tyle się poprawiła, że zdecydowano się na zamknięcie NK, ale rodziny są nadal monitorowane przez pracowników OPS. U 3 osób uczestniczących w programie w 2022 r. w ogóle nie była prowadzona NK / 2 z nich zostały zgłoszone przez Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Jędrzejowie, a 1 osoba zgłosiła się sama, w związku z toczącym się postepowaniem, ale przerwała udział w programie z powodu odwieszenia wyroku i umieszczenia w Zakładzie Karnym/. 1 osoba miała nadal aktywną NK, podjęła pracę w innej gminie, w związku z tym kontakt z nią był utrudniony.
Prowadzona jest również superwizja pracy terapeuty realizującego program. W roku 2023 r. zrealizowano ogółem 10 godzin superwizji. Superwizji poddawana jest zarówno treść merytoryczna programu, jak i sytuacje trudne programu, które są rozwiązywane przy wsparciu superwizora.
Program korekcyjno – edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie na terenie naszego powiatu prowadzi Pani Grażyna Szot – terapeuta uzależnień Oddziału Uzależnień Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy oraz Punktu Informacyjno – Konsultacyjnego ds. Uzależnień przy ZPOZ w Jędrzejowie.
Koordynatorem Powiatowego Programu Korekcyjno – Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc z ramienia PCPR jest Pani Urszula Abramowicz – specjalista pracy z rodziną PCPR w Jędrzejowie, członek Powiatowego i Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Dyrektor PCPR w Jędrzejowie
mgr Tomasz Kowalski
Sporządziła: Urszula Abramowicz, PCPR Jędrzejów
Spotkanie podsumowujące realizację programu korekcyjno-edukacyjnego w 2023 r.