Podsumowanie Powiatowych Kampanii przeciwko przemocy zrealizowanych w 2024 r.

Podsumowanie Powiatowych Kampanii przeciwko przemocy zrealizowanych w 2024 r.

PODSUMOWANIE POWIATOWYCH KAMPANII PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY PRZEPROWADZONYCH W 2024 R. W POWIECIE JĘDRZEJOWSKIM:

VIII POWIATOWEJ KAMPANII „BLUE HEART” PRZECIWDZIAŁANIA HANDLOWI LUDŹMI, IX POWIATOWEJ KAMPANII „POMARAŃCZOWEJ WSTĄŻKI” PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY

ORAZ XI POWIATOWEJ KAMPANII „BIAŁEJ WSTĄŻKI” PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET

W miesiącach październik, listopad i grudzień 2024 r. na terenie Powiatu Jędrzejowskiego jak co roku zostały przeprowadzone działania profilaktyczno-informacyjne skierowane do mieszkańców naszego powiatu, mające na celu podniesienie świadomości i wiedzy społeczności lokalnej na temat zjawiska przemocy domowej oraz w kwestii profilaktyki i skutecznego przeciwdziałania różnym formom przemocy, w tym również mających na celu zwiększenie wiedzy i bezpieczeństwa społeczności lokalnej w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi.

We współpracy ze służbami i instytucjami z terenu powiatu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie zorganizowało i przeprowadziło trzy Powiatowe Kampanie:

VIII Powiatową Kampanię Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi „Blue heart” w ramach Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi, ogólnoświatowej Kampanii ONZ przeciwko Przestępczości Zorganizowanej i ogólnopolskiej Kampanii „Nie ufaj bezgranicznie. Nie stań się ofiarą handlu ludźmi”,

 IX Powiatową Kampanię „Pomarańczowej wstążki w ramach ogólnoświatowej i ogólnopolskiej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży,

–  i XI Powiatową Kampanię „Białej wstążki” w ramach ogólnoświatowej kampanii ONZ „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć” i ogólnopolskiej Kampanii „Białej Wstążki”.

W ramach w/w Kampanii w październiku, listopadzie i grudniu 2024 r. zorganizowano m.in.: dodatkowe dyżury psychologa i adwokata, którzy udzielali bezpłatnych porad mieszkańcom naszego powiatu. Aby pokazać, jak wiele podmiotów jest zaangażowanych w pracę na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz dla podkreślenia konieczności współpracy między poszczególnymi instytucjami i służbami w celu osiągnięcia skuteczności podejmowanych działań, odbyły się wspólne dyżury pracowników w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej, Sądzie, Prokuraturze, Policji, Powiatowym Urzędzie Pracy, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Specjalistycznym Szpitalu w Jędrzejowie oraz Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym ds. Uzależnień w Jędrzejowie. Ponadto, przeprowadzono akcje informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców Powiatu Jędrzejowskiego. Akcje te miały na celu zwrócenie uwagi na obecność problemu, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka i w efekcie skłonienie do podjęcia działań mających zarówno zapobiegać jak i przerwać stosowanie przemocy, ponieważ przemoc sama się nie skończy. Kampanie mają również na celu wskazanie instytucji, do których można się zwrócić o pomoc oraz przekazanie danych teleadresowych instytucji, których pracownicy są dostępni w każdym czasie, nie tylko podczas trwania kampanii. W związku z tym, na potrzeby w/w Kampanii, PCPR opracowuje i co roku uaktualnia informacje i ogłoszenia oraz ulotki i plakaty – promujące idee kampanii i zawierające dane teleadresowe instytucji i służb pomocowych i przekazuje je, w tym również elektronicznie do większości instytucji i służb, urzędów, placówek oświatowych i medycznych oraz szkół i parafii. Informacje i artykuły, w tym m. in. na temat przedmiotowych kampanii oraz proponowanych form pomocy i instytucji, w których tę pomoc można uzyskać zamieszczane są także w mediach lokalnych, na stronach internetowych powiatu i pcpr-u oraz w miejscach publicznie dostępnych: w sklepach, na placu targowym i na dworcu.

Dodatkowo, ponieważ z policyjnych kartotek wynika, że najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo handlu ludźmi są młodzi ludzie, którzy decydują się na pracę za granicą albo na wyjazdy w celach turystycznych, podczas Kampanii Blue Heart podjęto szereg działań skierowanych bezpośrednio do młodzieży:

– W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi w budynku Zespołu Szkół nr 2 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, przy ul. Okrzei 63 od października 2024 r. udostępniono wystawę mobilną „Oblicza Handlu ludźmi” poświęconą przeciwdziałaniu handlowi ludźmi. Wystawa zawiera 6 tablic informacyjnych, na których w trzech językach zawarto podstawowe informacje dotyczące zagadnienia handlu ludźmi, m.in.: co to jest handel ludźmi, jakie są jego formy i przejawy, metody werbowania oraz jak należy się przygotować do bezpiecznego wyjazdu za granicę, jakie są bezpieczne agencje pośrednictwa pracy oferujące legalną pracę, co to jest EURES, jakie dokumenty i dane kontaktowe są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa za granicą, jak ustrzec się przed ewentualnym wykorzystaniem. Na tablicach przedstawiono także dane kontaktowe do instytucji czuwających nad bezpieczeństwem obywateli: Krajowe Centrum Interwencyjno – Konsultacyjne, telefon alarmowy na Policję, numer alarmowy w krajach Unii Europejskiej oraz przydatne strony internetowe ( w tym portalu EURES oraz bezpiecznych agencji pośrednictwa pracy ).

– W dniach 22 listopada i 2 grudnia 2024 r. w Centrum Kultury w Jędrzejowie miała miejsce emisja pełnometrażowego filmu pt. Uprowadzona w reżyserii Pierre’a Morela skierowanego do młodzieży szkół średnich i ponadpodstawowych z terenu naszego powiatu / film był rekomendowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji /.

– Emisję filmu poprzedziły spotkania edukacyjno – informacyjne z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie i przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie, którzy przybliżyli młodzieży problematykę współczesnych form handlu ludźmi w kontekście praw człowieka, zapoznali przybyłych z zasadami bezpiecznych wyjazdów i bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą i poinformowali o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą tzw. praca „na czarno” oraz o instytucjach, do których można się zwrócić o pomoc w sytuacjach kryzysowych. Podczas spotkań przekazano młodzieży i opiekunom również ulotki promujące ideę kampanii „Blue Heart” i informujące o dostępnych miejscach i formach pomocy, ulotki i broszury EURES ( Europejskich Służb Zatrudnienia ) udostępnione przez PUP w Jędrzejowie na temat bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą oraz komiksy „Nie jesteś na sprzedaż” przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i udostępnione przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.. Przedstawiciel PCPR-u poinformowała również obecnych o trwającej na terenie naszego powiatu IX Powiatowej Kampanii Pomarańczowej Wstążki, wyrażającej sprzeciw wobec przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, która poprzez kontekst łamania podstawowych praw człowieka oraz konieczności ich ochrony wiąże się z Kampanią Blue Heart. Zwłaszcza w br., kiedy Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi /obchodzony 30 lipca każdego roku / był obchodzony pod hasłem: Nie zostawiaj żadnego dziecka w tyle w walce z handlem ludźmi”. Z tej okazji uczestnikom prelekcji rozdano pomarańczowe wstążeczki, promujące ideę Kampanii i przekazano ulotki dotyczące Kampanii. W 2024 r.  pomarańczowe wstążeczki wykonała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Jędrzejowie.

Ogółem z treści przekazanych podczas spotkania skorzystała młodzież / 363 uczniów / wraz z pedagogami i nauczycielami / 19 opiekunów / z 11 placówek oświatowych z terenu naszego powiatu.

– Szkołom i placówkom opiekuńczo-wychowawczym przekazano informacje i materiały kampanijne w postaci ulotek, plakatów i ogłoszeń / w formie papierowej i elektronicznej / i udostępniono linki do plików video przygotowanych przez MSWiA i Straż Graniczną w ramach kampanii „Nie ufaj bezgranicznie. Nie stań się ofiarą handlu ludźmi” oraz do spotu „Nie ufaj bezgranicznie. Sprawdź zanim wyjedziesz. Stop handlowi ludźmi” zrealizowanego w ramach projektu „Identyfikacja ofiar handlu ludźmi jako podstawa uzyskania wsparcia przez pokrzywdzonego” /współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego/ zawierające dane teleadresowe instytucji, do których można zwrócić się o pomoc do zamieszczenia na stornie internetowej i przekazania młodzieży i opiekunom przy pomocy dostępnych komunikatorów/ link i spot zostały również przekazane do wszystkich ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu oraz do Komendy Powiatowej Policji, Prokuratury i Sądu oraz zaprezentowane młodzieży na spotkaniach z przedstawicielami Policji i Urzędu Pracy poprzedzających emisję filmu „Uprowadzona”/. Dodatkowo przekazano materiały prewencyjno – edukacyjne w formie elektronicznej: filmiki, scenariusze zajęć, komiks „Nie jesteś na sprzedaż” z przeznaczeniem dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i średnich do wykorzystania we własnym zakresie.

W 2024 r. w ramach Kampanii Pomarańczowej Wstążki, której działaniom przyświecało hasło: Ej, to nie jest żart. To jest przemoc, zawierające myśl przewodnią: że nie każdy żart, nie każda “śmieszna” sytuacja jest w porządku, zwracającą uwagę na zagrożenia wynikające z niezrozumienia i braku wiedzy, że niektóre “pranki”, dowcipy, wpisy, zdjęcia, filmiki wrzucane do sieci czy przekazywane sobie w telefonach mogą ranić, powodować ból i prowadzić do poważnych konsekwencji. Kampania po raz kolejny podkreśla konieczność wzajemnej współpracy w edukacji młodych ludzi na temat tego, czym jest przemoc i w jaki sposób ją powstrzymać oraz uświadomienia młodym ludziom, że empatia i szacunek do drugiego człowieka, są niezbędne w kwestii skutecznego przeciwdziałania przemocy, w tym również przemocy rówieśniczej / dodatkowo do szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych PCPR przekazywało adresy do strony, Facebooka i Instagrama Fundacji po Drugie, zawierające ofertę bezpłatnych szkoleń on – line i webinariów on-line z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, w tym konieczności opracowania standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem, do spotów kampanijnych i materiałów do pracy z dziećmi i młodzieżą do wykorzystania przez osoby pracujące z młodzieżą i przez samą młodzież oraz ich opiekunów z prośbą o udostępnienie. Wszystkie te materiały, informacje, linki i spoty były udostępnione w formie elektronicznej również ops-om, urzędom, służbom i instytucjom z terenu powiatu i przekazane do mediów lokalnych, a także zamieszczone na stronach pcpr i powiatu. Dodatkowo zamieszczono na stronie i przekazano do upowszechnienia mediom lokalnym link do spotu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Reaguj na przemoc wobec dzieci oraz link do spotu Mroczny Blask/ dotyczącego samobójstw wśród młodzieży przygotowanego w ramach Międzynarodowej Kampanii – 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży przez Stowarzyszenie na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego Dogma/. W placówkach opiekuńczo – wychowawczych i niektórych szkołach zorganizowano również Dzień Pomarańczowej wstążki. W październiku 2024 r. włączyliśmy się też w ogólnopolską kampanię Dzieciństwo bez przemocy, realizowaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na Rzecz Ochrony Dzieci, zamieszczając na stronie pcpr-u informację o kampanii i przygotowaną ofertę kampanijną oraz materiały promujące kampanię.

W 2024 r. w ramach Kampanii Białej Wstążki  oprócz dodatkowych dyżurów specjalistów, wspólnych dyżurów pracowników w instytucjach oraz tradycyjnej akcji informacyjnej zorganizowano Akcję Białej Wstążki dla mieszkańców Powiatu Jędrzejowskiego poprzez dystrybucję ulotek i białych wstążeczek przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej i PCPR-u wśród społeczności lokalnej na placu targowym oraz wśród przedstawicieli instytucji, służb i urzędów na Sesji Rady Powiatu w Jędrzejowie. Ponadto, w oparciu o przekazane przez PCPR materiały i informacje, w szkołach i placówkach opiekuńczo- wychowawczych zorganizowano Dzień Białej Wstążki. Dodatkowo uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” na potrzeby kampanii wykonali białe wstążeczki.

Ogółem w 2024 r. w trakcie trwania w/w kampanii zaproszono do współpracy ponad 50 podmiotów, którym przekazano ponad 2000 ulotek oraz ponad 400 plakatów, ogłoszeń i informacji.

Do akcji promujących problematykę kampanijną jak co roku właczyło się szereg instytucji i służb z terenu powiatu: Komenda Powiatowa Policji, Sąd Rejonowy, Prokuratura, Powiatowy Urząd Pracy, urzędy gmin, ośrodki pomocy społecznej, parafie, ale też placówki oświatowe, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, szkoły i placówki medyczne, w tym przychodnie, Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie oraz Punkt Informacyjno -Konsultacyjny, które na swoich stronach internetowych oraz na tablicach ogłoszeń zamieszczały plakaty i informacje na temat poszczególnych Kampanii, działań podejmowanych w ramach w/w akcji, dane teleadresowe instytucji pomocowych oraz udostępniały powyższe informacje w postaci ulotek osobom zainteresowanym. Szkoły dodatkowo przekazywały materiały informacyjne drogą elektroniczną do uczniów i ich opiekunów oraz organizowały prelekcje i zajęcia z wykorzystaniem przesłanych materiałów.

W/w akcje miały na celu przybliżenie problematyki zjawiska przemocy, zwrócenie uwagi na jego wielopłaszczyznowość i złożoność, ale także na zobrazowanie jego skali oraz pokazanie możliwości i zaplecza walki z przemocą, zarówno w skali ogólnokrajowej, jak i na terenie województwa, ale przede wszystkim na terenie lokalnym – powiatowym i poszczególnych gmin. Podkreślano konieczność podejmowania zdecydowanych działań w celu zatrzymania przemocy oraz aktywnej współpracy między poszczególnymi instytucjami i służbami, celem osiągnięcia skuteczności podejmowanych działań.

Wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w w/w Kampanie w 2024 r., w tym również Panu Staroście Jędrzejowskiemu, który jak co roku objął patronatem wszystkie w/w Akcje, PCPR w Jędrzejowie składa serdeczne podziękowania.

                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                    Dyrektor PCPR w Jędrzejowie

                                                                                                                                             mgr Tomasz Kowalski

 

Sporządziła: Urszula Abramowicz, PCPR Jędrzejów, tel. 41 3863600

Skip to content