Emisja filmu „Uprowadzona” w ramach VIII Powiatowej Kampanii Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi „Blue Heart”

Emisja filmu „Uprowadzona” w ramach VIII Powiatowej Kampanii Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi „Blue Heart”

Informacja o emisji filmu „Uprowadzona” 

w ramach VIII Powiatowej Kampanii Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi Blue Heart

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie informuje, że w ramach VIII Powiatowej Kampanii Blue Heart Przeciwko Handlowi Ludźmi w dniach 22 listopada br. oraz 2 grudnia br. w Centrum Kultury w Jędrzejowie miała miejsce emisja pełnometrażowego filmu pt. „Uprowadzona” w reżyserii Pierre’a Morela. Emisję filmu skierowanego do młodzieży szkół średnich i ponadpodstawowych z terenu naszego powiatu poprzedziło spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie i przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie, którzy przybliżyli młodzieży problematykę współczesnych form handlu ludźmi w kontekście praw człowieka, zapoznali przybyłych z zasadami bezpiecznych wyjazdów oraz bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą i poinformowali o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą tzw. praca „na czarno” oraz o instytucjach, do których można się zwrócić o pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Na zakończenie spotkania przedstawiciel PCPR-u w Jędrzejowie poinformowała obecnych o trwającej w dniach 1-19 listopada br. IX Powiatowej Kampanii Pomarańczowej Wstążki wyrażającej sprzeciw wobec przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, która poprzez kontekst łamania podstawowych praw człowieka oraz konieczności ich ochrony wiąże się z Kampanią Blue Heart. Zwłaszcza w br., kiedy Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi /obchodzony 30 lipca każdego roku / był obchodzony pod hasłem: Nie zostawiaj żadnego dziecka w tyle w walce z handlem ludźmi”. Tegorocznej Kampanii Pomarańczowej Wstążki towarzyszyło hasło: „Ej, to nie jest żart. To jest przemoc” i myśl przewodnia, że nie każdy żart, nie każda “śmieszna” sytuacja jest w porządku, zwracała uwagę na zagrożenia wynikające z niezrozumienia i braku wiedzy, że niektóre “pranki”, dowcipy, wpisy, zdjęcia, filmiki wrzucane do sieci czy przekazywane sobie w telefonach mogą ranić, powodować ból i prowadzić do poważnych konsekwencji. Kampania po raz kolejny podkreśla konieczność wzajemnej współpracy w edukacji młodych ludzi na temat tego, czym jest przemoc i w jaki sposób ją powstrzymać oraz uświadomienia młodym ludziom, że empatia i szacunek do drugiego człowieka są niezbędne w kwestii skutecznego przeciwdziałania przemocy. Obydwie kampanie miały na celu zwrócenie uwagi na obecność problemu, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka i w efekcie podjęcie działań mających zarówno zapobiegać jak i przerwać stosowanie przemocy, ponieważ przemoc sama się nie skończy. Kampanie miały również na celu wskazanie instytucji, do których można się zwrócić o pomoc oraz przekazanie danych teleadresowych instytucji, których pracownicy są dostępni w każdym czasie, nie tylko podczas trwania kampanii.

Podczas spotkania przekazano młodzieży i opiekunom komiksy „Nie jesteś na sprzedaż”, ulotki i informatory poświęcone przedmiotowym kampaniom, bezpiecznemu poszukiwaniu pracy oraz instytucjom, do których można zwrócić się o pomoc. Wszystkim uczestnikom spotkania rozdano również pomarańczowe wstążeczki, które są symbolem Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. W tym roku pomarańczowe wstążeczki wykonała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Jędrzejowie.

Młodzież została także poinformowana o możliwości zapoznania się z wystawą mobilną poświęconą przeciwdziałaniu handlowi ludźmi „Oblicza Handlu Ludźmi” udostępnioną w budynku Zespołu Szkół nr 2 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, przy ul. Okrzei 63.

Ogółem z treści przekazanych podczas spotkania skorzystała młodzież / 363 uczniów / wraz z pedagogami i nauczycielami / 19 opiekunów / z 11 placówek oświatowych z terenu naszego powiatu, tj. Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Jędrzejowie, Zespołu Szkół nr 1 Jędrzejowie im. Ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie, Zespołu Szkół Nr 2 im. Gen. St. Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie, Zespołu Szkół w Sędziszowie i Wodzisławiu, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. M. Rataja w Krzelowie, Szkół Centrum Kształcenia „Awans” w Jędrzejowie, Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Jędrzejowie, Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Jędrzejowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie oraz Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego  w Węgrzynowie.

W spotkaniach z młodzieżą udział wzięli: Starosta Jędrzejowski – Pan Paweł Faryna, który objął patronatem obydwie Kampanie, Wicestarosta – Pani Maria Barańska,  Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie – Pani Aneta Koprowska, z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej  Policji w Jędrzejowie, doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie Pani Monika Tasak, Oficer prasowy KPP – młodszy aspirant Beata Soboń, dzielnicowi KPP – starszy aspirant Marcin Molenda i młodszy aspirant Paweł Blicharski oraz przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie – Pani Urszula Abramowicz. Pozostałe osoby zaangażowane w organizację i przeprowadzenie spotkań oraz przygotowanie i realizację kampanii, to m.in.: informatycy oraz pracownicy Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, pracownicy PCPR, Dyrektor Centrum Kultury w Jędrzejowie – Sebastian Sipa i pracownicy CK oraz media lokalne.

                                                                                                                              Dyrektor PCPR w Jędrzejowie

                                   mgr Tomasz Kowalski

Sporządziła: Urszula Abramowicz, PCPR Jędrzejów, tel. 41 3863600   

Emisja filmu.handelludźmi.2024

Skip to content