Spotkania opłatkowe w Gminie Wodzisław i Oksa w ramach projektu partnerskiego „Liderzy Kooperacji”

Spotkania opłatkowe w Gminie Wodzisław i Oksa w ramach projektu partnerskiego „Liderzy Kooperacji”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie informuje, że w dniu 13 grudnia br. w gminach Wodzisław i Oksa odbyły się spotkania opłatkowe dla seniorów zorganizowane przez Partnerskie Zespoły Kooperacji działające na rzecz mieszkańców Gmin Wodzisław i Oksa w ramach realizacji projektu partnerskiego Liderzy Kooperacji. W Wodzisławiu oprócz dużej liczby seniorów, niepełnosprawnych uczestników projektu i ich rodzin, w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządu województwa, powiatu i gminy, m.in. Pani Anna Król – Dyrektor Wydziału Organizacji i Kadr Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Pan Paweł Faryna Starosta Jędrzejowski, Pani Renata Koziara w podwójnej roli – jako Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu i sekretarz Gminy Wodzisław, Pan Leszek Krzelowski – Przewodniczący Rady Gminy Wodzisław, a także Pani Bogusława Wypych – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gryf” oraz ksiądz Mieczysław Robak – proboszcz parafii Wodzisław. Wszyscy goście złożyli życzenia świąteczne, podziękowali seniorom za tak liczne przybycie i skierowali słowa uznania do organizatorów. Gościnnie wystąpili uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Brześciu, którzy uświetnili spotkanie przepięknym wykonaniem jasełek bożonarodzeniowych.

Przypominamy, że Projekt Liderzy kooperacji realizowany jest na terenie naszego powiatu od sierpnia 2018 r. na podstawie zawartych trójstronnych Porozumień o współpracy pomiędzy Województwem Świętokrzyskim/Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Powiatem Jędrzejowskim a Gminami Oksa i Wodzisław w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, Oś Priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna finansowanego ze środków EFS na lata 2014-2020.

Do marca br. został zrealizowany I Kamień Milowy projektu, którego efektem było zdiagnozowanie głównego problemu społecznego występującego w tych dwóch gminach ( dot. osób starszych ) oraz opracowanie modelu współpracy międzyinstytucjonalnej, który w kolejnym etapie projektu, jest testowany, tj. pilotażowo wdrażany do realizacji w wybranych gminach wiejskich. Od kwietnia 2019 r. rozpoczęła się realizacja kolejnego etapu, tzw. II Kamienia Milowego projektu. Po zawiązaniu się Partnerskich Zespołów Kooperacji złożonych z przedstawicieli pomocy społecznej ( PCPR, ops, zespół interdyscyplinarny ), policji, sądu, oświaty, Powiatowego Urzędu Pracy, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, organizacji pożytku publicznego oraz radnych powiatowych i gminnych, w oparciu o zdiagnozowane indywidualne potrzeby osób i rodzin z w/w gmin opracowano projekty socjalne. Projekty zakładają m.in. działania w kierunku aktywizacji osób starszych i niepełnosprawnych oraz ich integracji ze środowiskiem lokalnym ( spotkania okolicznościowe, wycieczki, pikniki, spotkania w klubie seniora i świetlicy wielopokoleniowej ), ale także poszerzenie i zwiększenie dostępności oferty usługowej, w tym rehabilitacji, usługi transportowe, szkolenia, kursy, usługi psychologa i prawnika. W/w działania i usługi mają przede wszystkim przyczynić się do poprawy funkcjonowania osób starszych i niepełnosprawnych i ich opiekunów w środowisku, polepszenia ich stanu zdrowia oraz podniesienia jakości życia, poprzez m.in. zmniejszenie poczucia osamotnienia, zwiększenie samodzielności, poprawę relacji między członkami rodzin oraz zwiększenia możliwości samorealizacji, edukacji i samokształcenia oraz zwiększenie poczucia „bycia potrzebnym” poprzez włączenie się albo zwiększenia aktywności na rzecz społeczności lokalnej.

Sporządziła: Urszula Abramowicz, PCPR w Jędrzejowie

Skip to content